اصول طراحی کافی شاپ

 

این روزها در بسیاری از خیابان های شهر کافی شاپ یا رستوران دیده می شود. با زیاد شدن تعداد آنها جا باز کردن در دل مشتری ها کار سختی شده است! پس کافی‌شاپ شما حتماً باید یک تفاوت اساسی با خیلی از کافی شاپ های اطراف خود داشته باشد، تا مشتریان را به فضای خود بکشاند. با ما همراه باشید تا با اصول طراحی کافی شاپ قدم‌به‌قدم آشنا شوید. زیرا طراحی کافه فقط چیدمان های میز و صندلی آن نیست. بلکه نمای بیرونی کافی شاپ شما نیز باید به شکلی باشد که هر کسی که از کنار آن عبور می کند، دلش بخواهد حداقل یک بار به داخل کافی شاپ شما قدم بگذارد.

قهوه های معرکه، کیک های بسیار خوشمزه، نوشیدنی های سحرآمیز و غذاهای خوش طعم شما می تواند از افراد، مشتریان ثابت بسازد. اما برای کسی که تا به حال غذای کافه شما را نچشیده است، دکوراسیون داخلی فاکتور مهمی برای ورود به کافی شاپ به شمار می رود. و علاوه بر این وقتی کسی یک غذای خوشمزه یا یک قهوه خوش طعم را در یک فضای زیبا میل می‌کند، این احساس خوب دو چندان می شود.

جامعه‌ی هدف

ابتدا دریابید که چه چیزی برای مشتریان جامعه هدف شما جذاب است؟ دکوراسیونی مدرن، آرامش بخش، فانتزی، فرانسوی، کلاسیک و یا روستیک؟ اگر کافی شاپ شما در قسمتی از شهر واقع شده است که بیشتر جمعیت مشتریان آن شامل والدین جوان است، بهتر است در کافه خود حضور کودکان را نیز در نظر گرفته و برای راحتی آنها نیز امکاناتی فراهم کنید.

اگر کافه‌ی شما اطراف یکی از دانشگاه ها قرار دارد، سبک دکوراسیونی هماهنگ با سلیقه جوانان در نظر بگیرید. مثلا رنگ‌های مورد علاقه‌ی آنها را در مبلمان در نظر بگیرید. فضاهایی برای دورهمی های دوستانه تعبیه کنید و از کادری هم‌سن‌وسال برای ایجاد صمیمیت و راحتی بیشتر بین مشتریان و کافه استفاده کنید.

یا ممکن است مخاطبان شما سالخورده یا بازنشسته باشند و انتظار و سلیقه متفاوتی از یک کافه داشته باشند. برخی کافه ها نیز از بخشهای مختلفی تشکیل شده اند که پوشش دهنده همه‌ی سلیقه ها و انتظارات است. انتخاب مبلمان مناسب برای هر سبک یکی از مهمترین این نکات است.

نمای بیرونی کافی شاپ

طراحی نمای بیرونی کافی شاپ شما باید با یک نگاه مفهوم کافه شما را منتقل کند. استفاده از نوشته‌های جذاب روی شیشه‌ها و گل های طبیعی و سر حال می تواند جذاب باشد. همین که لبخندی روی لب رهگذری بیندازد و خاطره‌ای خوش برای او رقم بزند کافی‌ست. فراموش نکنید؛ منتشر کردن انرژی مثبت، انرژی کار خودتان را نیز دوچندان می‌کند. اگر در پیاده رو فضای کافی وجود داشته باشد و شهرداری نیز به شما اجازه دهد، می توانید چند میز و صندلی کافی شاپی در فضای بیرونی هم بچینید. در این صورت شاید افراد رهگذر نیز بخواهند منوی شما را امتحان کنند.

 

طراحی داخلی کافی شاپ

حالا میرسیم به مهم‌ترین بخش طراحی یعنی؛ طراحی داخلی کافی شاپ. فراموش نکنید نوشیدن یک فنجان قهوه در یک کافی شاپ، دقیقا مثل خرید یک کاروان است. بله کاروان یک روش حمل و نقل است، اما بیشتر از حمل و نقل تجربه‌ی زندگی درون آن در یک مسافرت اهمیت دارد. وقتی مشتری در کافه‌ی شما قهوه می خورد، علاوه بر طعم قهوه و کیفیت قهوه، راحتی صندلی که روی آن نشسته است و جلوه دل انگیز و خارق العاده ای که در اطراف خود می بیند، از اهمیت بالایی برخوردار است. مفهوم اصلی کافه شما باید درسراسر محیط داخلی از جمله رنگ دیوارها، تابلوهای روی دیوار، میز و صندلی کافی شاپ، مبلمان کافی شاپ، شکل منو و پیشخوان نمایش داده شده و مشهود باشد. از همه مهمتر نورپردازی محیط را طبق روحیه‌ی کافی شاپ خود به درستی انتخاب کنید.

نحوه چیدمان مبلمان و صندلی ها در یک رستوران یا کافی شاپ بسیار مهم است. صندلی ها باید به شکلی چیده شوند که مانع عبور و مرور افراد نشوند. برای انتخاب شکل صندلی ها و مبلمان ابتدا باید تعیین کنیم که با توجه به سلیقه شخصی و جامعه‌ی هدف خود و نیاز مشتریان خود چه سبکی دکوراسیونی را مد نظر دارید.  می‌توانید از سبک دکوراسیون کلاسیک، دکوراسیون مدرن، دکوراسیون شهری و صنعتی و دکوراسیون روستیک در طراحی خود استفاده کنید. در هر یک از این دکوراسیون ها می توانید از صندلی های چوبی یا صندلی های فلزی استفاده کنید. برخی صندلی های پلیمری مدرن هم مناسب کافی شاپ ها و رستوران ها هستند. نورپردازی هماهنگ با سبک دکوراسیون خود را فراموش نکنید. همچنین تابلوهای روی دیوار می‌توانند به شکل خاصی انتخاب شوند تا هم پیام شما را به مشتری برسانند و هم خاطره‌ی خوبی برای آنها به جا بگذارند.

 

در نهایت اگر دکوراسیون کافه شما به اندازه کافی خاص و جدید باشد، مطمئن باشید مشتریان شما با سرعت نور آن را در فضای مجازی منتشر خواهند کرد! و در واقع شما با یک سبک دکوراسیون خاص بدون هزینه اضافه و به صورت رایگان برای خود تبلیغات کرده اید!

 

دیدگاه