اهمیت طراحی داخلی رستوران و تاثیر آن بر مشتریان

 

رستوران ها ،کافی شاپ ها و مراکز فعال در صنعت غذا و رستوران با استفاده از موقعیت مکانی، قیمت ها و تبلیغات با یکدیگر به رقابت می پردازند در حالی که کمتر از طراحی داخلی در رقابت بهره میبرند. اکثرا این را نمی دانند اما طراحی داخلی رستوران بر روانشناسی مشتری تاثیر می گذارد .به طوری که روی مقدار سفارش آنها و مدت زمانی که در رستوران می گذرانند تاثیر می گذارد. مبلمان، نورپردازی، موسیقی و معماری همگی از عوامل تشکیل دهنده طراحی داخلی یک رستوران می باشند.

در اینجا می خواهیم به شما کمک کنیم که چگونه می توانید با استفاده از طراحی داخلی و ایده هایی که بکار می گیرید بر روانشناسی مشتری تاثیر بگذارید.

 

اهمیت طراحی داخلی در رستوران ها

طراحی داخلی رستوران باید بخش مهمی از استراتژی بازاریابی رستوران شما باشد. زیرا دکوراسیون رستوران شما برای برند شدن نام رستورانتان بسیار مهم خواهد بود. طراحی داخلی رستوران اولین چیزی است که مشتری شما در هنگام ورود متوجه آن می شود.بنابراین نمیتوان اهمیت طراحی داخلی را در نظر نگرفت.

 • طراحی داخلی رستوران برای استراتژی برند سازی بسیار مهم است. ظاهر یک رستوران بر نحوه درک مشتریان از آن رستوران تاثیر خواهد گذاشت. فضای داخلی خیلی شیک یا بسیار روشن می تواند باعث ایجاد تصور منفی بر روی مشتریان حتی قبل از خوردن غذا شود.یک ایده برای رستوران ها و کافه ها استفاده از نور طبیعی در حد توان است.
 • امروزه در شرایطی که بسیاری از مردم از ایسنتاگرام و فضای مجازی استفاده می کنند، طراحی و دیزاین رستوران فروشنده خاموش شما است.چون همه میخواهند مکانی که در آن روز بوده اند را در اینستاگرام به اشتراک بگذارند و همین کار می تواند مشتریان زیادی را به سمت شما جذب کند.
 • طراحی داخلی خوب به معنای طراحی داخلی بازار است. شما می توانید از طراحی داخلی خود برای بازاریابی رستوران در میان مشتریان خود استفاده کنید. اگر نکته ی خاص و منحصر بفردی در مورد فضای داخلی شما وجود دارد آن را عمومی کنید.

 

 

حالا که میدانید چرا طراحی داخلی در رستوران ها از اهمیت بالایی برخوردار است ما به تاثیر طراحی داخلی بر تجربه و روانشناسی مشتریان میپردازیم.

برای درک اینکه ۶ عنصر طراحی داخلی رستوران چگونه می تواند بر تجربه مشتری به طور چشمگیری تاثیر بگذارد در ادامه با ما همراه باشید.

عناصر اصلی طراحی داخلی رستوران شامل موارد زیر است:

 • طراحی و معماری
 • نورپردازی
 • مبلمان
 • رنگها
 • عطر و بو
 • عایق صدا

 

 • طراحی و معماری

معماری و طراحی مهمترین جنبه های طراحی داخلی رستوران است. نحوه طراحی داخلی و نحوه قرار دادن تمام عناصر نقش اساسی در تعیین ظاهر رستوران شما دارد. همچنین تاثیر زیادی بر تجربه و احساس مشتریان دارد. زیرا چیدمان رستوران شما را مشخص می کند. نقشه چیدمان رستوران شما باید به گونه ای باشد که برای هر فردی که نشسته است فضای مجزا وجود داشته باشد.کانترهای سرویس دهی باید در جایی باشند که مشتری کمتری در آنجا حضور دارد. برای سرویس دهی مناسب فضای کافی بین نشیمن ها در نظر بگیرید. سرویس های بهداشتی قباید دور از آشپزخانه باشد به طوری که قابل مشاهده و قابل دسترسی باشد.

 

 

 • نورپردازی

نورپردازی مهمترین قسمت از طراحی داخلی رستوران شماست. اگر روشنایی رستوران شما کم باشد که جلوه رستوران را از بین ببرد لازم نیست که همه چیز را کامل داشته باشید. نورپردازی های مناسب رستوران انواع مختلفی دارد که متناسب با نوع طراحی و کاربری فضا می توان از آنها استفاده کرد.

 

 • مبلمان

میز و صندلی یکی دیگر از موارد قابل توجه در طراحی داخلی رستوران شما می باشد. نوع صندلی هایی که استفاده می کنید روی روانشناسی مشتری و تجربه آن نیز تاثیر دارد. تاکنون توجه کرده اید که محل هایی مثل مک دونالد صندلی های راحتی دارند اما نه آن طوری بخواهید مدت زیادی روی آن بشینید. همه ی اینها باعث می شود که مشتری سریع غذا بخورد و سریع محل را ترک کند. از طرف دیگر استار باکس دارای صندلی های بسیار راحتی است. این باعث می شود که مشتریان بیشتر بمانند و سفارش بیشتری بدهند. 

 

 

 • رنگها

رنگها نقش مهمی در طراحی داخلی رستوران شما دارند. اصلی ترین چیزی که به رنگهای استفاده شده در رستوران شما تاثیر می گذارد، مشتری مداری شماست. رنگهای مختلف باعث ایجاد احساسات مختلفی می شوند و حالات مختلفی را ایجاد می کنند. بعضی از رنگها رژیم را تحریک می کنند در حالی که برخی دیگر آن را سرکوب می کنند. رنگهای گرم مثل قرمز و نارنجی محرک قوی محسوب می شوند. بنابراین بسیاری از رستوران ها سعی دارند از رنگ قرمز در فضای داخلی خود استفاده کنند. در عین حال یک رنگ قوی است. بنابراین از کنار آنها راحت نگذرید.

رنگ زرد رنگی شاد است و می تواند با دادن یک احساس سرزنده به آن اشتهای مردم را افزایش داد. از طرف دیگر رنگ آبی سرکوبگر است. چون اشتها را کم می کند و باعث می شود کمتر سفارش دهند. شما بعنوان صاحب رستوران باید بررسی کنید که رنگ داخلی با فرم و طرح رستوران شما مناسب باشد تا در کل فروش بهتری داشته باشید.

 

 • عطر و بو

این ممکن است دور از ذهن بنظر برسد اما طبق یک مطالعه عطر و بوی مناسب می تواند فروش شما را تا سه برابر افزایش دهد.بنابراین مطمئن شوید که آن را در طراحی داخلی رستوران خود در نظر گرفته اید.

کشاندن برخی بوها از داخل آشپزخانه می تواند اشتها را افزایش دهد. میتوانید برای این کار بدنبال یک آشپزخانه باز باشید و یا حتی تهویه را از این طریق مدیریت کنید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که به سراغ رایحه های مصنوعی بروید. درست مانند رنگ ها، عطرهای مختلف احساست متفاوت در افراد ایجاد می کند.

 

 • صدا و موسیقی

ممکن است فکر کنید که موسیقی یا انتخاب آن لزوما مهم نیست اما این ممکن است نادرست ترین تصور شما باشد زیرا موسیقی می تواند خلا رستوران شما را پر کند. کنترل میزان صدایی که در آن موسیقی پخش خواهید کرد دشوارترین کاری است که باید انجام دهید. برای این کار می توانید از تکنیک های کنترل صوتی مانند سقف های کاذب ، فرش یا پرده استفاده کنید.

 

بیش از نیمی از بازاریابی رستوران درک روانشناسی مشتری شما و استفاده از آن برای بدست آوردن آنچه می خواهید است. از این نکات در طراحی داخلی رستوران خود استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که تاثیر مطلوبی روی مشتریان گذاشته اید و همین باعث بازگشت مشتریان به رستورانتان می شود.

 

دیدگاه