تجهیزات فست فود

 

اگر قصد راه اندازی و تجهیز یک فست فود را دارید باید بدانید که مهمترین نقش را در کیفیت غذا، تجهیزات فست فود ایفا می کند.

با توجه به فضا و بودجه ای که در اختیار دارید می توانید منوی فست فود خود را تعیین کنید.اصولا یک فست فود کامل شامل سه خط ساندویچ و برگر، پیتزا و کنتاکی می باشد. همان طور که گفته شد تجهیزات فست فود بیشترین تاثیر را در کیفیت غذاها دارند پس مهم است که در زمان خرید دستگاهها حتی الامکان بهترین تجهیزات را خریداری کنید. در گام اول جهت صرفه جویی در هزینه ها پیشنهاد ما به شما خرید تجهیزات کارکرده فست فود می باشد چون میتوانید آنها را با قیمت پایین ترین خریداری کنید و مقدار قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی کنید اما بشرطیکه قبل از خرید از سلامت فنی دستگاهها اطمینان داشته باشید.

در این مطلب می خواهیم تجهیزات فست فود را به تفکیک سه خط (ساندویچ و برگر، پیتزا و کنتاکی)

را معرفی کنیم:

 

      خط ساندویچ و برگر

اگر فضای زیادی در اختیار ندارید راه اندازی و تجهیز خط ساندویچ و برگر می تواند پیشنهاد منطقی ای برای شروع کسب و کار شما باشد. چون این تجهیزات فضای کمتری نسبت به پیتزا و سوخاری اشغال می کند.برای راه اندازی خط برگر و ساندویچ شما نیاز به تجهیزات زیر دارید:

 

 • گریل ذغالی و روغنی: دستگاه گریل یکی از شاخص ترین تجهیزات فست فود می باشد که جهت پخت برگر از آن استفاده می شود.گریل ذغالی با صفحه چدن پخت بدون روغن و گریل روغنی با صفحه تخت پخت با روغن انجام می دهد. شما می توانید با توجه به فضایی که دارید گریل را در ابعاد و ادازه های مختلف خریداری کنید.

 • یخچال زیر گریل: عموما زیر گریل ها یخچال قرار می گیرد. با استفاده از این یخچال ها آشپز براحتی گوشت های آماده سازی شده را نگهداری می کند و مستقیم آنها را از یخچال خارج کرده و روی گریل قرار می دهد.

 • سرخ کن: یکی از مهمترین تجهیزات فست فود، سرخکن می باشد. از سرخکن جهت سرخ کردن سیب زمینی، سوسیس،فیله و … استفاده می شود. سرخکن های مناسب فست فود در دو مدل ایستاده و رومیزی ساخته می شود. اگر محدودیتی از جانب فضا و بودجه ندارید حتما سرخکن ایستاده خریداری کنید.زیرا بسیار در مصرف روغن صرفه جویی میکنید. سرخکن های رومیزی برای فست فود های خیلی کوچک که حجم سرخ کردنی کمی در روز دارند، مناسب است.

 • تاپینگ ساندویچ: از تاپینگ برای درست کردن و آماده سازی ساندویچ ها استفاده می شود. تاپینگ ها دارای میز کار و یخچال یا فریزر برای نگهداری مواد می باشند. تاپینگ ساندویچ را می توانید با توجه به فضایی که در اختیار دارید، در ابعاد و اندازه های مختلف سفارش دهید .

 • گاز رومیزی: جهت آماده سازی مواد ساندویچ معمولا یک اجاق گاز رومیزی مورد نیاز است. گاز رومیزی را هم با توجه به ابعاد در دسترس می توانید خریداری کنید. اجاق رومیزی معمولا در مدل های ۲-۴-۶ شعله ساخته می شود.

 • تستر نان: اگر میخواهید نان ساندویچ متفاوتی داشته باشید پیشنهاد ما خرید یک تستر می باشد که با استفاده از آن نان ترد و تازه ای را ارایه خواهید داد. تسترهای استاده در مدل های مختلفی موجود می باشد. برخی از تستر ها دارای غلطک کره زن هستند که طعم خوبی به نان می دهد.

 

خط پیتزا

در صورتی که فضای بزرگتری دارید می توانید با راه اندازی و تجهیز خط پیتزا مشتریان بیشتری را جذب کنید و فروش خود را بالا ببرید. یک پیتزا با کیفیت خوب میتواند صندلی های فست فود شما را همیشه پر نگه دارد و افراد زیادی را از جاهای مختلف شهر به رستوران شما بکشاند.

تجهیزات آماده سازی و پخت پیتزا عبارتند از:

 

 • فر پیتزا: بدون شک مهمترین دستگاه پخت پیتزا فر می باشد که بیشترین تاثیر را در کیفیت پیتزا دارد.

فرهای پیتزا بطور کلی به سه دسته تقسیم می شوند: ۱-فر ریلی ۲- فر صندوقی ۳- فر گردان که با توجه به نوع پیتزا و روش پخت آن می توانید اقدام به خرید آن بکنید.  آیا می دانید کدام فر پیتزا مناسب است؟

 

 • خمیر پهن کن: از این دستگاه برای آماده سازی پهن کردن خمیر پیتزا استفاده می شود.از انواع خمیر پهن کن می توان به تک غلطکه، دو غلطکه و خمیر پهن کن اتوماتیک اشاره کرد.

 • میکسر خمیر: جهت آماده سازی و تولید خمیر از میکسر استفاده می شود.با توجه به حجم تولید خمیر می توانید میکسرها را در ظرفیت های مختلف سفارش دهید.

 • تاپینگ پیتزا: از تاپینگ جهت نگهداری مواد تشکیل دهنده پیتزا و آماده سازی پیتزا جهت پخت استفاده می شود. تاپینگ پیتزا دارای یک میز کار و چند ظرف بنماری می باشد و به خاطر وجود یخچالی که عموما در زیر آن قرار می کیرد مانع فاسد شدن مواد می شود.

خط کنتاکی

مرغ کنتاکی همیشه از غذاهای مورد علاقه مردم بوده و هست. پس اگر بتوانید خط کنتاکی را در فست فودتان راه اندازی کنید حجم زیادی از مشتریان را خواهید داشت. تجهیز خط کنتاکی برای شما هزینه های بیشتری به همراه خواهد داشت.به همین دلیل عموما مشتریان اقدام به خرید تجهیزات پخت کنتاکی کار می کنند. در زیر با تجهیزات آماده سازی و پخت کنتاکی بیشتر آشنا می شوید:

 

 • سرخ کن تحت فشار: مهمترین دستگاه خط پخت کنتاکی سرخکن است که بیشترین تاثیر را در کیفیت دارد. این سرخکن انواع مختلفی دارد که بهترین و شاخص ترین آنها سرخ کن هنی پنی می باشد.با استفاده از سرخ کن هنی پنی محصولی با عطر و طعم مطلوب با مصرف روغن کمتر در اختیار مشتری قرار می گیرد.

 • دیسپلی مرغ سوخاری: از دیسپلی جهت نگهداری مرغ های پخته شده استفاده می شود. عملکرد این دستگاه با مرطوب سازی و حرارت تابشی قابل تنظیم باعث مطلوب نگه داشتن کیفیت مرغ سوخاری می شود.

 • مرینیتور: برای طعم دهی و زدن سس به تکه های مرغ از مرینیتور استفاده می شود. مرینیتور با انجام حرکات دورانی در فضای خلا تمام طعم دهنده ها را به طور خودکار به مرغ ها اضافه می کند.

 • بردینگ: برای زدن انواع پودرها و ادویه ها به تکه های مرغ از بردینگ استفاده می شود. این دستگاه ادویه ها و پودر ها را به هم می زند و گلوله های ایجاد شده را الک می کند.

 • کاتر مرغ: جهت آماده سازی تکه های مرغ از کاتر استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه یک مرغ کامل را میتوان به تکه های مختلف تقسیم کرده و لایه های نازک پوست را جدا کنید.

در این مطلب سعی بر آن بود که دستگاه ها و تجهیزات اصلی یک فست فود را به شما معرفی کنیم. شما می توانید جهت اطلاع بیشتر از تجهیزات فست فود و برند های موجود به بخش تجهیزات مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه