معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی

کسانی که برای صرف غذا رستوران سنتی را انتخاب می کنند، دوست دارند تا در فضایی کاملا متفاوت از سایر رستوران ها قرار گیرند، لذا معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی بسیار حائز اهمیت است.

برای معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی، می بایست به نکات مختلفی توجه کرد که ما در ادامه مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم. پس از شما دعوت می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

نکات مهم در معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، یک رستوران سنتی دارای ویژگی های خاصی است، از نورپردازی گرفته تا چیدمان فضا، سبک تهیه غذا و یونیفرم کارکنان، حتی موسیقی که در این نوع رستوران ها پخش می شود هم بسیار مهم است. در رستوران سنتی همه چیز باید دست به دست هم دهد تا محیطی متفاوت را ایجاد کند.
در معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی این موارد را جدی بگیرید.

معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی
معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی

میز و صندلی های رستورانی

در معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی آن چه بسیار مهم است، انتخاب میز و صندلی های رستورانی است. توجه داشته باشید که در فضای این رستوران ها شما نمی توانید به سراغ هر نوع میز و صندلی که مایلید بروید. اینجا باید رنگ و بوی سنتی و حال و هوای گرم و صمیمی بدهد.
نیمکت ای چبی با پشتی های سنتی راحت، یا میز و صندلی های چوبی به سبک وسایل قدیمی می تواند بهترین گزینه برای رستوران سنتی باشد.

رومیزی و پرده

قرار نیست یک رستوران سنتی رومیزی های مدرن یا پرده های مدرن داشته باشد. ترمه و رومیزی های سنتی را برای زیبا سازی میز استفاده کنید و تاثیر شگرف آن را در فضا احساس کنید.

طراحی رستوران

بهتر است حتی دستی بر دیوار رستوران سنتی بکشید. استفاده از طرح های کاهگلی، ایجاد پنجره های قدیمی رنگی بزرگ، ایجاد ستون های مختلف، اتاقک هایی با ورودی های گنبدی شکل همگی در ایجاد یک فضای گرم و صمیمی بسیار کمک می کنند.

البته این ها تمام نکاتی نیست که در معماری و طراحی رستوران سنتی باید به آن توجه کنید. دقت داشته باشید که در این نوع فضا، لازم است حوضچه ای ایجاد کنید که در آن آب جاری است و صدای آن طنین انداز فضا می شود و هوا را تلطیف می کند. درست به سبک و سیاق خانه های قدیمی.

استفاده از گلدان، شمعدانی های قدیمی، آویزهای قدیمی، گلیم و چرتکه روی میز پیشخوان، تابلوهای قدیمی، لوسترهای قدیمی و سنتی و از این دست موارد را اصلا فراموش نکنید.

ظرف و ظروف

اگر فکر می کنید که ظرف و ظروف پذیرایی از مهمانان آخرین چیزی است که باید به آن فکر کنید، سخت در اشتباهید. این را در نظر داشته باشید، کسی که برای صرف غذا به یک رستوران سنتی می آید، از فضای همیشگی و تکراری غذاخوری گریزان است، حتی دوست دارد در ظروف تازه ای لذت غذا خوردن را امتحان کند. پس حتما در راه اندازی رستوران سنتی، خرید ظروف سنتی، پارچ های مسی، قاشق و چنگال های خاص را از یاد نبرید.

معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی
معماری و طراحی داخلی رستوران سنتی

چند نکته برای راه اندازی رستوران سنتی

لباس کارکنان

حتما یونیفرم مخصوص و تمیزی را برای کارکنان انتخاب کنید. اما نه یونیفرم های مدرن که در رستوران های مدرن استفاده می شود. به سراغ لباس های مخصوص سنتی و قدیمی بروید. تردد کارکنان در رستوران با این لباس های سنتی، حتما به محیط رستوران سنتی شما، کمک شایانی می کند.

طریقه پذیرایی

به سراغ کارکنانی بروید که می توانند به شکل محلی غذا را حمل کنند، نه روی میز های چرخدار! مثلا بازی با فنجان چای حین چای ریختن، یا گرداندن سینی غذا حین سرو! این ها کارهای خلاقانه ای است که در جذب مشتری بسیار تاثیر گذار است.

منو رستوران

از اینکه غذاهای فرنگی را در منو رستوران سنتی بگنجانید، کاملا پرهیز کنید. همواره دقت داشته باشید که اینجا یک رستوران سنتی است و قرار نیست در آن غذاهای ایتالیایی و انوع فست فود سرو شود. اینجا، جای غذاهای کاملا ایرانی با کیفیت است.

موسیقی زنده

بهترین رستورانهای سنتی، رستورانهایی هستند که در آن موسیقی زنده پخش می شود، آن هم موسیقی ایرانی با خوانندگان قدیمی! این نکته هم یکی از مهم ترین نکته ها برای راه اندازی رستوران سنتی است.

در نهایت به شما پیشنهاد می کنیم که برای طراحی یک رستوران سنتی، با مشاوران ما تماس حاصل کنید تا بهترین راهنمایی ها را در اختیارتان قرار دهند.

دیدگاه