راه اندازی کافه رستوران

امروزه تعداد کافه و کافه رستوران ها به طور چشمگیری در حال افزایش است و فرهنگ کافه و کافه نشینی در ایران هر روزه بیشتر در حال جا افتادن است. تفاوت بین کافه و کافه رستوران در منوی آنها می باشد. عموما در یک کافه انواع نوشیدنی سرد و گرم، انواع کیک سرو می شود اما کافه رستوران چیزی مابین کافه و رستوران می باشد که علاوه بر انواع نوشیدنی و کیک، انواع غذای گرم و سرد در آن سرو می شود. بنابراین روند راه اندازی کافه رستوران متفاوت تر راه اندازی یک کافه می باشد. زیرا تفاوت منوی آن روی روند راه اندازی و تجهیز آن تاثیر دارد. در ادامه مراحل راه اندازی کافه رستوران را بطور کامل شرح می دهیم:

 

 • انتخاب محل مناسب

بدون شک انتخاب یک مکان و لوکیشن مناسب برای راه اندازی کافه رستوران مهمترین قدم برای موفقیت کافه رستوران می باشد. محل یک کافه رستوران باید بر اساس کشش منطقه و وضعیت رقبا در آن منطقه انتخاب کرد. اگر این انتخاب درست و اصولی صورت بگیرد گام اصلی را در راه اندازی موفق کافه رستوران برداشته اید و با خیال آسوده میتوانید به سراغ مراحل بعد بروید.

 

 • طراحی دکوراسیون کافه رستوران

فضای داخلی یک کافه رستوران طبیعتا بزرگتر از یک کافه می باشد و از آنجایی که مشتریان زمان بیشتری را صرف غذا خوردن در کافه رستوران می کنند باید یک فضای آرام و دلنشین ایجاد شود. فضای یک کافه میتواند بسیار ساده باشد تا مردم دقایقی را برای دورهمنشینی و صرف قهوه در آنجا بگذرانند. اما فضای یک کافه رستوران باید با استفاده از المان های مختلفی طراحی شود که هرکدام به زیبایی دکوراسیون آنجا کمک می کنند. تیم طراحی مجموعه الفبای رستورانی با بکارگیری نیروهای متخصص و با تجربه کافی در زمینه طراحی دکوراسیون مفتخر است که دراین زمینه پروژه های زیادی را اجرا کرده و طی جلسات مختلف با مشتریان تا رسیدن به طرح نهایی رضایت کارفرمایان را جلب کرده است.

 

 • نوشتن منو، مشاوره و آموزش

یکی دیگر از عوامل مهم در راه اندازی کافه رستوران طراحی و نوشتن منو می باشد. منوی کافه رستوران علاوه بر نوشیدنی های سرد و گرم و انواع کیک، پیش غذاهای سبک و غذاهای گرم و سرد مختلف را شامل می شود. به طور کلی یک منوی کامل برای کافه رستوران شامل موارد زیر می باشد:

 • انواع نوشیدنی گرم و سرد (انواع قهوه، چای و دمنوش، آبمیوه طبیعی و …)
 • انواع شیک
 • کرپ
 • دسر
 • انواع پیش غذا (سالاد ، سیب زمینی ،سوپ و …)
 • منوی صبحانه
 • پاستا ، برگر،پیتزا

 

پس از مشخص شدن منوی غذایی نوبت به آموزش پرسنل آشپزخانه و سالن می رسد. دستورالعملهای غذایی، تهیه مواد اولیه ، نحوه پخت، نحوه کار با تجهیزات و … به کارکنان آشپزخانه آموزش داده می شود. نحوه برخورد با مشتری ، نحوه سفارش گیری و … هم به پرسنل سالن نیز آموزش داده می شود. آموزش های درست و اصولی کارکنان به بالا رفتن راندمان کار یک کافه رستوران کمک بسزایی می کند.

 

 • طراحی آشپزخانه و خرید تجهیزات

با توجه به تنوع زیاد منوی کافه رستوران، تجهیزات آن هم متنوع و زیاد تر می باشد. پس از جانمایی آشپزخانه و تعیین دستگاه های مورد نیاز پلانی از آشپزخانه برداشته و نقشه جانمایی تجهیزات و تاسیسات طراحی می شود.س از مشخص شدن نقشه و نوع تجهیزات اقدام به خریداری تجهیزات آشپزخانه (بر اساس نظر کارفرما) می شود.

 

 • تجهیزات سالن و مبلمان

پس از طراحی دکوراسیون کافه رستوران جانمایی کانتر و چیدمان مبلمان مشخص می شود. انتخاب مبلمان متناسب با دکوراسیون کافه رستوران تاثیر بسزایی در زیبایی محیط دارد. تجهیزات کانتر و سفارش گیری هم از عوامل مهمی می باشد که قبل از افتتاح خریداری می شود.

مشاوران ما در مجموعه الفبای رستورانی به شما در زمینه انتخاب و خرید میز، صندلی و کاناپه مشاوره می دهند و شما را در انتخاب و خرید مناسب یاری می کنند.

 

 • راه اندازی و پشتیبانی

پس از انجام همه مراحل نوبت به راه اندازی و بهره برداری از کافه رستوران می رسد. اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود. اگر مشاوره اصولی پس از افتتاحیه صورت نگیرد روال کار از مسیر خود خارج می شود و کافه افت زیادی می کند. به همین خاطر مشاورین مجموعه الفبای رستوران حتی بعد از افتتاحیه برای بهتر شدن و ایجاد یک ثبات در قالب بازدید دوره ای ،ایده های نو و … به شما مشاوره می دهند تا کافه رستوران شما در مسیر موفقیت به راه خود ادامه می دهد.


جهت مشاوره در زمینه راه اندازی کافه رستوران با مشاوران ما در مجموعه الفبای رستورانی تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۰۸۵۳۱۱

۰۹۱۲۴۷۰۴۶۲۶

دیدگاه