مفاهیم اصلی در طراحی داخلی رستوران

یادگیری دانش هر فنی، از اصول اولیه انجام آن می باشد. در طراحی دکوراسیون توجه به استانداردها اهمیت بسزایی دارد. استفاده از دسته بندی فضاها و تشکیل واحدهای همجوار فضایی ، خصوصا در سازماندهی سالن غذاخوری از اولویت بالایی برخوردار است. سالن غذاخوری مهم ترین فضا در رستوران می باشد که کلیه فضاها در حال سرویس دهی به این حوزه است و مجموعه ای فعالیت ها برای دستیابی به محیطی آرام و امن برای خوردن غذا و گفتگویی صمیمانه در آن صورت می گیرد.

فضاهای عمومی رستوران مانند سالن غذاخوری و کانتر پذیرش عمدتا دعوت کننده و جایگاه هایی راحت دارند. اشکال، مصالح ، علائم محیط و … تاثیر بر ادراک محیطی مخاطبان در فضای رستوران دارد.

وضعیت محیط بر میزان آسایش و سلامت استفاده کنندگان از فضای رستوران تاثیرگذار است. آسایش کاربر از فضای رستوران بر میزان رضایتمندی آن رابطه مستقیم دارد.

کلیه فضاهای خدماتی شامل : آشپزخانه، سرویس های بهداشتی ، کانتر پذیرش ، جهت سرویس دهی مطلوب در اطراف سالن غذاخوری سازمان پیدا می کنند. فضاهای میانی، فضاهای داخل و بیرون را پیوند می دهند. هندسه کامل و منظم فضاهای میانی مانند راهروها و مسیرهای دسترسی سبب خوانش بهتر محیط رستوران می شود. همچنین محیط رستوران باید برای کلیه افراد ( معلول، سالمند و …) قابل استفاده باشد.

کانتر پذیرش باید در معرض دید عموم قرار بگیرد تا کاربر به محض ورود به محیط داخل رستوران دچار سردرگمی نشود. پلان آرایش صحیح برای پیش خوان می تواند، بخش مهمی از طرحی باشد.

طراحی داخلی رستوران با انعطاف پذیری بالا و تنوع پذیر، از لحاظ چیدمان و آرایش سطوح، می تواند کارکردهای مختلفی را بپذیرد و این در حالی است که مخاطب احساس رضایت بیشتری خواهد داشت.

تقسیمات فضای رستوران باید به صورت چند منظوره طراحی شود زیرا استفاده کنندگان از میز غذاخوری برای بسیاری از فعالیت ها از قبیل گفتگو و خلوت شخصی در کنار غذا خوردن استفاده می کنند. طراحی قلمروهای خاص و مشخص را طلب می کند که این گونه فضاها باید در ارتباط مناسبی با هم طراحی شود.

دیدگاه