رفتار مخاطب و تجربه فضایی در طراحی دکوراسیون  

رفتار مخاطب و تجربه فضایی در طراحی دکوراسیون  

تجربه فضایی اشخاصی که در یک رستوران حضور داشته اند، به یکدیگر شبیه است اما تجربه غذایی شان می تواند متفاوت باشد. خاطره ها با ثبت مکان در ذهن انسان ثبت می شوند،یادآوری طعم غذایی که چند هفته پیش خورده شده است، کاردشوار و حتی غیر ممکن است، اما بیشتر افراد کلیات فضای رستوران ، نوع میز و صندلی و رنگ بندی تم اصلی و حتی قسمتی از موسیقی پخش شده را به خاطر می آورند، ثبت خاطره با دکوراسیون داخلی رستوران مرتبط است و حتی میزان رضایت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل کارفرمایان و رستوران داران از طراحان داخلی انتظار ساختن و مدیریت تجربه فضایی بی نظیر برای مشتریانشان را دارند.

در طراحی داخلی فست فود ،رستوران و کافی شاپ در نظر گرفتن رفتار مخاطب در طول زمان و جا به جایی او در مکان، یکی از عوامل مهم طرح اولیه است، یک طراحی درست بر مبنای حرکت مشتری از لحظه ورود تا رسیدن به پیشخوان سفارش غذا ، انتظار و سفارش غذا و پرداخت هزینه ، انتخاب جای نشستن ، انتظار برای دریافت سفارش، صرف غذا و ترک محل می باشد. البته با توجه به نوع رستوران مراحل بالا تغییر و جا به جایی دارند که طراح براساس نوع رستوران، طراحی داخلی رستوران را ارایه می دهد. به طور مثال ، در رستوران های لوکس، مشتری از قبل میز رزرو کرده و احتیاجی به منتظر ماندن ندارد و همچنین نیازی به رفتن به پای پیشخوان برای سفارش غذا یا تسویه صورتحساب ندارد بلکه پیشخدمت این کار را انجام می دهد، پس لزوما دسترسی کوتاه برای مشتری به پیشخوان دلیلی ندارد اما در طراحی داخلی فست فود، طراحی مسیر حرکت مشتری متفاوت و به پیشخوانی طویل و مرکزی با دسترسی آسان نیاز است زیرا مشتری رفت وآمد بیشتری دارد. 
یکی از عوامل دیگر در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران ، فرهنگ و تعاملات اجتماعی مردم مناطق مختلف است. به صورت کلی فرهنگ های مختلف در سراسر جهان، ریشه ایجاد انواع مختلف رستوران ها با غذاهای متنوع در مناطق جغرافیایی مختلف شدند. از طرفی امروزه، افراد زیادی زمانی را برای صرف غذا و فراغت در رستوران ها در کنار خانواده و دوستانشان میگذرانند، زندگی شهری باعث شده است افراد شاغل به دلیل حجم کاری و نداشتن زمان کافی برای رفت و برگشت به خانه در ساعت نهار ،صرف غذا در رستورانها و یا فست فود ها را انتخاب کنند، از این رو افراد بیشتر از گذشته احتیاج به فضایی برای تعاملات اجتماعی در کنار صرف غذا دارند و بی شک هرچه دیزاین داخلی فست فود یا رستوران بر اساس ایجاد آرامش خاطر برای افراد طراحی شده باشد انتخاب مجدد مشتری ها خواهد بود.یک گروه حرفه ای، طراحی دکوراسیون داخلی را بر مبنای آرامشی که افراد از محیط پیرامونشان میگیرند اجرا می کنند.