آشنایی با استانداردهای طراحی دکوراسیون داخلی رستوران ۲

آشنایی با استانداردهای طراحی دکوراسیون داخلی رستوران ۲

 

در مقاله قبل، به چند معیار مهم برای طراحی داخلی رستوران پرداختیم، در این مطلب به بررسی عوامل مهم دیگری می پردازیم، با ما همراه باشید.

طراحی سقفی که مناسب نوع و سبک رستوران باشد از اهمیت زیادی برخوردار است، سقف ها دو جنبه کاربردی دارند، هم در طراحی داخلی رستوران موثرند و هم کاربرد ساختمانی دارند، تجهیزات برودتی ،روشنایی و صوتی در سقف جاسازی می شوند، همچنین سقف ، می تواند ارتفاع را کوتاه یا بلند نشان دهد و حتی در طول و عرض فضا هم تاثیرگذار است.

سقف ها در سه نوع کلی طراحی و اجرا می شوند،در نوع سنتی که بیش از انواع دیگر، رایج است، از سقف کاذب علاوه بر سقف سازه استفاده می شود تا تاسیسات به کار رفته را پوشش دهند، سقف کاذب در مواردی که تاسیسات، ظرافت کافی برای دیده شدن توسط مشتری را ندارند،در دیزاین داخلی رستوران بسیار کاربردی هستند.در نوع دیگری که امروزه رایج هم شده است، تمام تجهیزات تهویه و روشنایی و تاسیسات به کار رفته قابل مشاهده هستند، بی شک در این مدل باید در انتخاب و اجرای تاسیسات دقت و ظرافت به خرج داد تا طراحی داخلی دلخواه حاصل شود و اما در نوع دیگر، سقف با دیگر اجزای ساختمانی یکپارچه در نظر گرفته می شود و مرزی بین سقف، ستون ها و دیوارها وجود ندارد، این مدل از طراحی داخلی کافی شاپ ، رستوران یا فست فود برگرفته از نگرش پارامتریک می باشد و اصولا ایده آن توسط طراحان داخلی حرفه ای ارایه می شود.

معیار دیگری که هم از لحاظ ساختمانی و هم دکوراسیون داخلی رستوران حائز اهمیت است ، ستون است. با اینکه امروزه با استفاده از فناوری های جدید می توان ستون را از ساختمان حذف کرد، اما از آنجایی که ساختمان های زیادی برای بازسازی وجود دارند و حذف ستون پر خرج می باشد، طراحان داخلی دست به کار  شده اند و ایده های خلاقانه و ابتکارهای جالبی در حل چالش طراحی ستون ها ارایه می دهند. اصولا پیچیدگی یا سادگی ستون ها، گویای موفقیت یا عدم موفقیت طراحی داخلی رستوران نیست. همانطور که حتما مشاده کرده اید، در هنگام دیدن یک ستون، ابتدا به اتصال آن به سقف دقت کرده اید و نه به پایه ستون،به همین دلیل طراحی هوشمندانه و مناسب سر ستون نقش مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی رستوران دارد.

ابعاد و فاصله های اصولی در یک طراحی داخلی خوب غیر قابل چشم پوشی هستند، طراحان علاوه بر ظاهر  زیبا، باید طرحی در جهت مدیریت وکنترل درست فضا در یک رستوران به کارفرمایان ارایه دهند. در چیدمان داخلی رستوران ابعاد مبلمان رستورانی یا میز و کاناپه ها و فاصله های لازم در محدوده نشستن و همچنین طراحی درست مسیر حرکتی پیشخدمت ها و فضایی که برای اینکار لازم دارند ، باید براساس استانداردهای مناسب هر نوع کافه یا رستورانی باشد. همچنین طراحی درست فضاهای ارتباطی مشتریان با رستوران غیر قابل چشم پوشی است.

 بی شک هرچه استاندارهای بیشتری را در طراحی داخلی رستوران رعایت کنیم، مشتری کمتر دچار مشکلات جا به جایی  و حفظ حریم شخصیش می شود و احساس راحتی بیشتری خواهد داشت.


جهت مشاوره در زمینه طراحی دکوراسیون رستوران، فست فود و کافی شاپ با دپارتمان طراحی مجموعه الفبای رستورانی تماس بگیرید:

۰۲۱۸۶۰۸۵۳۱۱